Zapisywanie danych do BD

Andrzej Bąk

Jednym ze sposobów dopisania danych do wybranej tabeli bazy danych jest postępowanie zgodnie z poniższą instrukcją:

  1. Tworzymy stronę z formularzem - formularz powinien składać się tylu pół ile jest kolumn w tabeli bazy danych (za wyjątkiem ewentualnego pola ID - jeśli mamy dla niego ustawiony atrybut : Auto_Increment). Parametr formularza action - ustawiamy tak aby została uruchomiona druga strona, która będzie zawierała skrypt napisany w języky PHP, który bedzie dopisywał dane do tabeli bazy danych.
  2. Tworzymy drugi plik zawierający skrypt który łączy się z bazą danych i poprzez odpowiednio przygotowane zapytanie dopisuje dane do tabeli

 

Szablon strony internetowej

Andrzej Bąk

 

 

Jednym z pierwszych kroków który należy wykonać przygotowując projekt strony internetowej, to rozplanowanie odpowiedniego układu strony - czyli przygotowanie szablonu. Zapewnia on nam spójność naszej witryny, oraz to, że każda z podstron serwisu wygląda podobnie, a takie elementy jak: nagłówek, menu, stopka - są takie same na każdej stronie.

Przykładowy szablon pokazany na poniższym schemacie blokowym składa się z czterech obszarów przeznaczonych na treść naszego serwisu:

  • Bloku nagłówkowego (hearder) - w którym można umieścić logo, ciekawą grafikę, menu poziome witryny, wyszukiwarkę treści lub baner reklamowy.
  • Bloku przeznaczonego na tzw. Content - czyli właściwą treść strony.
  • Bocznego panelu - w którym może zostać umieszczone np. pionowe menu witryny.
  • Obszar stopki - w której można umieścić np. dane teleadresowe.
 

Nagłówek strony / Hearder

Menu strony:

Home .......

Blok np. Reklamy:

Zawartość / Content

Stopka, strony


Szablon taki może zostać zbudowany bazując na układzie tabelarycznym. Kod HTML realizujący podobnie zbudowany układ strony (bez stopki) został zaprezentowany poniżej. Został on wzbogacony o kilka linijek kodu napisanego w języku PHP, który pozwala w obszarze "content" wyświetlać treść, która została wskazana przez użytkownika kliknięciem odpowiedniego linku z menu strony. Jeśli skopiujesz poniższy kod - to pamiętaj, że do katalogu w którym go umieścisz musisz również skopiować arkusz styli 2.css

Formularz

Andrzej Bąk

W tym przykładzie pokazuję jak do pola "select" załadować przykładowe  dane z tabeli BD. (W przykładzie - Wszystkie nazwiska z tabeli  "KLIENCI").

Dodatkowo nazwiska te są sortowane alfabetycznie. Dalsza rozbudowa tego pomysłu polegałaby na tym, że po wybraniu nazwiska z rozwijanej listy tworzone byłoby zapytanie np. do tabeli "ZAMÓWIENIA". W kolejnym kroku wyświetlałyby sie wszystkie zamówienia danego klienta. Możesz rozwinąć ten pomysł w swoim projekcie. 

Paginacja tabeli cd. #1

Andrzej Bąk

Wponiższym przykładzie przy pierwszym uruchomieniu w tabeli wyświetla się 10 pierwszych rekordów. Użytkownik może jednak wybrać ile rekordów chciałby przeglądać w jednej chwili. Zwróć uwagę, że po wybraniu opcji "ile" rekordów chcemy wyświetlić - generowana jest odpowiednia liczba "numerów" paginacji.

W porównaniu z pierwszym przykładem - została dodana informacja o aktualnym zakresie wyświetlanych rekordów. Pewnych modyfikacji w kodzie wymaga wyświetlenie odpowiedniej informacji na ostatniej stronie wyników. Wtedy dość często do wyświetlenia nie jest tyle rekordów ile wybrał użytkownik, tylko tyle ile "zostało" w bazie danych. (Np. jeśli wybierzemy, że chcemy wyświetlać po "10" rekordów, a w bazie jest 56 rekordów to na ostatniej stronie wyświetli się nie 10 kolejnych tylko 6 ostatnich.