Szablon strony internetowej

Andrzej Bąk
Kategoria:

 

 

Jednym z pierwszych kroków który należy wykonać przygotowując projekt strony internetowej, to rozplanowanie odpowiedniego układu strony - czyli przygotowanie szablonu. Zapewnia on nam spójność naszej witryny, oraz to, że każda z podstron serwisu wygląda podobnie, a takie elementy jak: nagłówek, menu, stopka - są takie same na każdej stronie.

Przykładowy szablon pokazany na poniższym schemacie blokowym składa się z czterech obszarów przeznaczonych na treść naszego serwisu:

  • Bloku nagłówkowego (hearder) - w którym można umieścić logo, ciekawą grafikę, menu poziome witryny, wyszukiwarkę treści lub baner reklamowy.
  • Bloku przeznaczonego na tzw. Content - czyli właściwą treść strony.
  • Bocznego panelu - w którym może zostać umieszczone np. pionowe menu witryny.
  • Obszar stopki - w której można umieścić np. dane teleadresowe.
 

Nagłówek strony / Hearder

Menu strony:

Home .......

Blok np. Reklamy:

Zawartość / Content

Stopka, strony


Szablon taki może zostać zbudowany bazując na układzie tabelarycznym. Kod HTML realizujący podobnie zbudowany układ strony (bez stopki) został zaprezentowany poniżej. Został on wzbogacony o kilka linijek kodu napisanego w języku PHP, który pozwala w obszarze "content" wyświetlać treść, która została wskazana przez użytkownika kliknięciem odpowiedniego linku z menu strony. Jeśli skopiujesz poniższy kod - to pamiętaj, że do katalogu w którym go umieścisz musisz również skopiować arkusz styli 2.css